Rejestracja pieca – krok po kroku…

Rejestracja pieca

Rejestracja pieca – jak to zrobić… przyszła kolej na to, aby samej zarejestrować swoje źródła ciepła jakie posiadam we własnym domu. O tym obowiązku jaki na nas nałożono z dniem 01 lipca 2021 roku piszę TUTAJ.

Dlatego, wszystkich zainteresowanych zapraszam do powyższego linku, aby zapoznać się co się takiego zmieniło w przepisach. Efektem tych zmian jest dzisiejszy wpis, w którym pokazuję jak dokonać rejestracji pieca, krok po kroku. Określenie “rejestracja pieca” jest trochę ogólne. Szczegółowo co, i do kiedy, musimy zarejestrować, wyjaśniam w artykule “Rejestracja pieców z naszych domów ruszyła…”

Rejestracja pieca – krok, po kroku…

Zarejestrować swoje źródła ciepła możemy na dwa sposoby. Tradycyjnie wypełniając odpowiedni formularz, który znajdziecie do pobrania w artykule, pod powyższymi linkami. Następnie z tym formularzem udajemy się do swojego urzędu i przedkładamy w odpowiednim wydziale. Bądź robiąc to samodzielnie przez stronę Internetową.

W tym wpisie pokazuję krok, po kroku, co należy zrobić gdy będziemy rejestrować się przez Internet, przechodząc na stronę do tego dedykowaną ZONE.

Poszczególne kroki…

Logowanie…

  1. Za pomocą powyższego linku , lub klikają na poniży obraz przechodzimy na stronę ZONE. Jest to strona, która służy do samodzielnej rejestracji, źródeł ciepła jakie posiadamy we własnym domu.
Rejestracja pieca - strona ZONE

2. Ze strony ZONE, zostajemy przekierowani do strony, gdzie musimy wybrać formę logowania. Mamy dwie możliwości: Profil Zaufany lub e- dowód. Ja wybrałam opcję Profil Zaufany.

Forma logowania - rejestracja pieca

3. Gdy już jesteśmy na Profilu Zaufanym, znowu mamy dwie opcje do wyboru. Możemy się zalogować się za pomocą nazwy użytkownika, lub przy pomocy banku. Wybrałam opcję weryfikacji za pomocą banku.

Logowanie za pomocą Profilu zaufanego

4. Po weryfikacji bankowej, czeka nas kolejna weryfikacja za pomocą kodu sms, który zostanie wysłany na nasz telefon.

Rejestracja piece . kolejny krok, weryfikacja SMS

Dodawanie budynków…

  1. Po wprowadzeniu poprawnego kodu sms, zostajemy wpuszczeni na stronę rejestracji. Aby dokonać rejestracji, powinniśmy najpierw wprowadzić budynki i lokale. Dokonujemy tego naciskając przycisk “+ Dodaj Budynek”.
Rejestracja pieca - krok 5

2. Po naciśnięciu “+ Dodaj Budynek” otwiera nam się opcja możliwości wpisania do systemu swojego domu lub lokalu.

Rejestracja pieca - krok 6

3. Po wypełnieniu poszczególnych pól, dane naszego domu pokazują się w systemie.

Rejestracja pieca krok 7

4. Gdy jesteśmy w posiadaniu więcej niż jednego budynku lub lokalu, wpisujemy kolejne dane. Pokazują się ikony, które są przypisane do poszczególnych budynków lub lokali. Na ikonach mamy do wyboru dwie opcje A- Budynek/ lokal mieszkalny lub B– Budynek/ lokal niemieszkalny. Klikamy w opcję, która nas dotyczy.

Rejestracja pieca - krok 8

5. W obu zarejestrowanych obiektach, wybrałam opcję A, gdyż w moim przypadku zarówno budynek jak i lokal należy do kategorii – mieszkalny.

Rejestracja pieca krok 9

Źródła ciepła i ich rodzaje….

W tym kroku, możemy poza głównym źródłem ciepła, dodawać kolejne źródła np.: kominki, kozy, piecyki elektryczne, itp.

Rejestracja pieca- krok 10
Rejestracja pieca- krok 10, rejestracja źródeł ciepła

Etap końcowy rejestracji pieca…

1. Po wprowadzeniu danych ukazuje się już jedno z ostatnich okienek, w który podajemy swoje dane kontaktowe. Na tym etapie mamy jeszcze wybór. Możemy złożyć deklarację lub zapisać ją w wersji roboczej.

Rejestracja pieca - krok 10

2. Wybrałam opcję “Złóż”. W tym momencie system pyta czy jesteśmy pewni, ponieważ po złożeniu deklaracji nie ma już możliwości naniesienia poprawek.

Rejestracja pieca - krok 11

3. Po złożeniu informacji otrzymujemy komunikat o statusie naszej deklaracji. Mamy możliwość pobrania wersji PDF

Rejestracja pieca- krok 12

Cała procedura trwa kilka minut, w zależności od tego ile posiadamy budynków lub lokali do zarejestrowaniu. Po zakończeniu rejestracji dobrze jest aby pobrać sobie przed wylogowaniem dokumenty w formie pdf, a dopiero wtedy wylogować się.

Od tego momentu możemy być spokojni, że któregoś dnia nie otrzymamy kary za nie dokonanie rejestracji naszych źródeł ciepła. Z jednej strony wydaje nam się, że mamy dużo czasu, gdyż termin mija w lipcu 2022 roku. Z drugiej strony, czas bardzo szybko ucieka, iż nie trudno się zapomnieć. A takie zapomnienie może nas słono kosztować.

Mam nadzieję, że ta instrukcja pokazuje, że rejestracja jest szybka i prosta, co sprawia, że warto ten krok mieć już za sobą.

Z zielonym pozdrowieniem – Viola

2 thoughts on “Rejestracja pieca – krok po kroku…”

  1. Jeżeli posiadam mały nowy domek na wsi, w którym nie mieszkam, a przebywam tylko w sezonie letnim w weekendy i jest tam kominek 8kW, czy muszę go rejestrować ( zgłaszać), czy jest tam funkcja do zaznaczenia, że go nie używam lub sporadycznie do celów rekreacyjnych? Proszę o odpowiedz

    1. Dzień dobry, w odpowiedzi na Pana zapytanie podpowiem tylko co ja bym zrobiła. Zarejestrowałabym kominek niezależnie czy go użytkuję czy też nie. Mam podobną sytuację, posiadamy kominek w domu ale używamy go “rekreacyjnie”. W powyższych skanach znajdują się różne etapy wypełniania deklaracji. W kroku “źródła ciepła i ich rodzaje” znajdują się skany gdzie wpisujemy źródło ciepła i czy jest ono eksploatowane. Właśnie w tym miejscu jest możliwość zaznaczenia czy używamy dane źródło ciepła, czy też nie. Natomiast we wpisie https://www.naturatomy.pl/rejestracja-piecow-ruszyla/ są podane przepisy, które obligują nas do złożenia deklaracji. Mam nadzieję, że moja podpowiedź będzie pomocna w podjęciu decyzji..:)

Podziel się komentarzem

%d bloggers like this: