“Mój prąd 3.0” – ruszyła nowa edycja…

Program "Mój prąd"

Edycja Mój prąd 3.0… dziś mamy 1 lipca 2021, wraz z tą datą ruszyła kolejna edycja “Mojego prądu”. Czyli od dziś możemy liczyć na rządowe dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. Niestety nie jest ono tak korzystne jak w poprzedniej edycji. Ale tak, czy inaczej, chociaż w małym stopniu obniżymy koszty jakie poniesiemy na zakup i montaż własnej “Elektrowni słonecznej”.

Mój prąd 3.0 mniej korzystny…

W tym miejscu muszę przyznać, że obecne edycja jest dużo mniej korzystna. Nie dość, że dofinansowanie jest jest dużo mniejsze, to też inne okoliczności przyczyniają się do tego, że może być nam trudniej je pozyskać. Poniżaj trzy aspekty, które sprawiają, że nasze oczekiwania względem nowej edycji straciły na swojej wcześniejszej atrakcyjności:

Po pierwsze…. mniejszy budżet…

Pierwsza edycja “Mojego prądu” ruszyła lipcu 2019 r, a kolejna w 2020 rok. Więcej o wcześniejszych edycjach piszę TUTAJ. W ramach poprzednich edycji mogliśmy otrzymać dofinansowanie do naszych inwestycji w fotowoltaikę nawet 50% jej wartości, lecz nie więcej niż 5000 zł. Obecna odsłona “Mojego prądu” znacznie obniżyła wysokość dotacji i wyniesie ona 3 000 zł. Natomiast środki przeznaczone na cały program wyniosą 534 mln. Czyli prawe o połowę mniej niż w poprzedniej edycji, w której zabezpieczono kwotę 1,1mld zł

Po drugie… kolejka na starcie…

Nie dość, że środków mamy dużo mniej, to na dodatek, kolejka do nich już się ustawiła dużo wcześniej. Jest to spowodowane tym, że wszystkie osoby, które założyły instalację fotowoltaiczną po 01 lutym 2020 roku mogą się starać o dotację w ramach nowej edycji – ” Mój prąd 3.0″. Dlatego może się zdarzīc tak, że przeznaczony na nie budżet wyczerpie się już na starcie.

Po trzecie… brak dodatkowego wsparcia…

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie będziemy mogli liczyć dodatkowe wsparcie. Dotyczy to głownie dofinansowania do systemów zarządzania energią w naszych domach, takich jak magazyny energii czy też stacje ładowania samochodów elektrycznych. Ten typ dofinansowań ma się ukazać w kolejnej edycji programu – “Mój Prąd 4.0”, który jest planowany na 2022 r.

Jak i gdzie starać się o dotacje…

Mimo, że warunki dopłat nie są tak korzystne jak kiedyś, a chcemy założyć sobie własną “Elektrownię słoneczną”, to warto się pospieszyć. Pośpiech jest potrzebny aby nie wpaść w mniej korzystne rozliczenia, które prawdopodobnie mają obowiązywać od 01 stycznia 2022 roku. Pisałam o zmianach TUTAJ.

Więc im szybciej podejmiemy decyzję, tym lepiej. Nabór wniosków rozpoczyna się dzisiaj, czyli 01 lipiec 2021 i będzie trwał do 22 grudnia 2021, lub do czasu wyczepiania środków. A, że kolejka już jest długa, ten drugi wariant czasowy jest bardzo możliwy. Dotacja jest przeznaczono tylko dla instalacji domowych od 2 kW do 10 kW.

Wnioski od roku 2021 należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie, dostępny pod adresem http://gwd.nfosigw.gov.pl lub poprzez stronę – www.mojprad.gov.pl

Natomiast wszelkie informacje, regulaminy oraz sporo przydatnych wskazówek na temat programu “Mój Prąd” znajdziemy na stronie NFOŚiGW – TUTAJ.

Podsumowując…

Miało być tak pięknie… a jest tak jak zwykle. Jak mamy skutecznie zadbać o Naszą Naturę, w tym o nas samych i naszych bliskich..? Skoro to, co zapowiadało się, że pójdzie w dobrym kierunku, jest zmieniane z dnia, na dzień. Poczynając od zmian w rozliczaniach dla prosumentów, o których piszę TUTAJ. Kończąc na coraz niższych dotacjach dla wszystkich, którzy chcą przystąpić do “Gry w Zielone”.

Jednak, puki jeszcze mamy możliwość pozyskania wsparcia i nadal myślimy o własnej “Elektrowni Słonecznej”, warto do GRY przystąpić. A gdy chcemy aby ta GRA, chociaż w części zrekompensowała nam nasze zaangażowanie, nie warto zwlekać…

Podziel się komentarzem