Koniec dopłaty do kotłów węglowych…

koniec dopłaty do kotłów węglowych - rozpalanie w piecu weglowym

Prawdopodobnie naszedł koniec dopłaty do kotłów węglowych…!!! Jeszce kilka dni temu, przygotowałam wpis na temat programu “Czyste powietrze” – TUTAJ. A już w mediach krążą informacje o nadchodzących zmianach. Wyglądana to , że data 01 lipca 2021 przyniesie wiele nowości. Nowości będą odnosiły się programów wspierających osoby, które są robią ukłon w kierunku odnawialnych źródeł energii i chcą przystąpić do “Gry w Zielone…”.

Koniec dopłaty do kotłów węglowych…

Wygląda na to, że jest to ostatni moment, kiedy NFOŚiGW, będzie udzielał nam dopłat przy wymianie starego “kopciucha” na wysokiej klasy kocioł na węgiel. Obecnie przy takiej “zamianie” można uzyskać dopłaty w maksymalnej kwocie 6 tyś, złotych. Jednocześnie możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Ten typ ulgi również zostanie zniesiony. Gdyż Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przymierza się do złożenia wnioski o wykreślenie tej ulgi z obecnego rozporządzenia.

Rezygnacja ze wspierania kotłów węglowych, nastąpi prawie z dnia na dzień, gdyż zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 lipca. Są jednak dwie daty graniczne, które umożliwiają nam załapanie się na dotację:

Pierwsza to…

Złożenie wniosku do 01 lipca 2021. Jeżeli uda się nam złożyć wniosek jeszcze przed tą datą, to będziemy mieli dość długi czas na realizację inwestycji, bo aż 30 miesięcy.

Druga to…

Oddanie wniosku po 01 lipca 2021. Jeśli nam się nie uda złożyć wniosku do 1 lipca, i zrobimy to po tej dacie, to mamy jeszcze szansę na dotację. Ale niestety będziemy mieli znacznie ograniczony czas na realizację. Musimy do dnia 31 grudnia 2021 roku dokonać zakupu i montażu kotła na węgiel. Wtedy, gdy się zmieścimy w tym ograniczonym przedziale czasowym, to będziemy mieli ten koszt zakwalifikowany i otrzymamy dotację. A jeśli nam się nie uda. To po tym czasie, czyli od 1 stycznia 2022 roku już tej dotacji nie otrzymamy.

Podsumowując…

Jeśli ktoś stawia na wysokiej klasy kotły węglowe, gdyż nie ma przekonania do innych źródeł ciepła, to musi się sprężyc. Dzięki temu uda mu się skorzystać z dotacji, jakie na chwilę obecną oferuje państwo. Nadchodzi koniec dopłaty do kotłów węglowych i musimy przyśpieszyć nasze decyzje o zmianach.

Więcej informacji o wycofaniu dopłat do kotłów węglowych bezpośrednio na stronie NFOŚiGW – TUTAJ

Podziel się komentarzem