“Gra w Zielone “- Zielona Energia, jaki program wybrać…

Gra w zielone- jaki program wybrać

“Gra w Zielone” – Zielona Energia, jaki program wybrać. W momencie gdy się zdecydujemy “Grać w Zielone”, zaczynamy szukać takich rozwiązań aby ta gra była dla nas opłacalna. Gdy przystępujemy do gry, to zaczynamy coraz bardziej zdawać sobie sprawę, że “Gra” jest warta zaangażowania. Gdyż jej reguły wpływają na wiele aspektów naszego życia, a w tym na najważniejszy, zdrowie i lepszy świat dla nas i naszych bliskich, w myśl zasady –“Natura to My…”

A skoro postanowiliśmy przystąpić do GRY to wiadomo, potrzebujemy Partnerów. Partnerów, którzy nie tylko wytłumaczą jej zasady ale podpowiedzą również różne rozwiązania, co zrobić aby grało nam się w miarę łatwo i przyjemnie…:)

Gdzie szukać partnerów…

Pod pojęciem “Partner” mam na myśli różnego rodzaju instytucje, które wspierają nas swoją wiedzą oraz, co najważniejsze, różnego rodzaju dotacjami, które sprawiają, że “Gra w zielone” znacznie odciąży nasze wydatki z nią związane. Co ciekawe, Partnerami są nie tylko instytucje rządowe, czy też samorządowe, ale również przedsiębiorstwa.

Przykładem takiego przedsiębiorstwa, z terenu na którym mieszkam – powiat raciborski, jest Tokai Cobex sp z o.o.. W roku 2020 spółka oferowała mieszkańcom Raciborza 15 tyś. złoty dofinansowania do wymiany przydomowych kotłowni, o czym poinformowała mieszkańców między innymi za pośrednictwem lokalnych portali internetowych – TUTAJ.

Dlatego też, warto się uważnie rozglądać w swoim lokalnym środowisku, bo możemy być mile zaskoczeni ze wsparcia Partnerów, którego się najmniej spodziewaliśmy.

“Gra w zielone” – programy…

Programy rządowe…

Wszelkie programy dotyczące OZE – Odnawialne Źródła Energii, są kierowane przez Państwo, w celu ich realizacji, do poszczególnych jednostek urzędów wojewódzkich. Natomiast wsparcie rządowe, pod postacią ulgi termomodernizacyjnej, wprowadzonej 01.01.2019 roku, pozostaje pod patronatem państwa. Kwota jaką możemy odliczyć od podatku dochodowego, w ramach wspomnianej ulgi, to 53 tyś. zł. Wykaz przedsięwzięć, które obejmuje ulga, znajdziecie TUTAJ. Więcej szczegółów o uldze, kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach, napiszę już niedługo.

Programy wojewódzkie…

W pierwszej kolejności gdy chcemy ruszyć do GRY, powinniśmy odwiedzić stronę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oczywiście buszujemy po stronach WFOŚiGW województwa, w którym mamy zamiar “Zagrać w zielone”.

Dla przykładu, moje kroki kieruję do WFOŚiGW w Katowicach gdyż mieszkam w tym województwie. Podobnie każdy z Was udaje się do przynależnej mu instytucji, przeglądamy sobie dokładnie stronę internetową urzędu i szukamy takiego programu, który najbardziej nas interesuje.

  • Gdy chcemy wymienić piec udajemy się do zakładki z programem “Czyste powietrze”.
  • Jak myślimy o fotowoltaice szukamy programu “Mój prąd”, którego nowa edycja 3.0 ma ruszyć od 01 lipca 2021 roku. O tym programie więcej pisałam TUTAJ.
  • Natomiast gdy chcemy zagospodarować deszczówkę na potrzeby własne, udajemy się do programu “Moja woda”. Niestety nabór wniosków kończy się 10 czerwca 2021. Jeszcze nie ma nowej daty uruchomienia nowego naboru wniosków. Sam program ma trwać do 2024 roku.
  • A jak kusi nas jazda samochodem ekologicznym/elektrycznym, to buszujemy z zakładce ” Zielony samochód”.

Programy lokalne…

Drugi krok, to programy lokalne, udajemy się na stronę naszych Urzędów Miast lub Gmin, odnajdujemy właściwy wydział i dopytujemy. Albo wchodzimy stronę urzędu i szukamy tego, co nas najbardziej interesuje.

Dla przykładu, mieszkańcy Raciborza w tym roku mogli skorzystać z dofinansowania do wymiany pieca CO w ramach “Programu ograniczenia niskiej emisji na na lata 2018-2028”. Nabór wniosków w tym roku trwał do 02 marca. Prawdopodobnie kolejny nabór odbędzie się na początku 2022 roku.

Natomiast od 01 lipca 2021 roku, dla mieszkańców Raciborza ruszają dotacje do montażu instalacji fotowoltaicznych. W ramach dotacji można pozyskać dofinansowanie do 80% wartości instalacji, lecz nie więcej niż 20 tys. zł. Dla zainteresowanych więcej informacji TUTAJ.

Programy łączą się…

Co ciekawe, zdarza się, że niektóre programy wzajemnie się nie wykluczają. Dlatego też, podejmując “Grę w Zielone” możemy działać z kilkoma Partnerami, co w efekcie przyniesie nam spore oszczędności, a my w pełni usatysfakcjonowani dołączymy do grona “Zielonych Graczy”…:)))) Ja od jakiegoś czasu “Gram w zielone”, a jakie jest Wasze stanowisko w tej sprawie…?

Niech Zielona Moc będzie z nami…!!!

Pozdrawiam Viola

Podziel się komentarzem